Rozhovor s tvorcami eco projektu TrashOut

closeUPOZORNENIE ! Tento článok bol publikovaný pred 9 rokmi 1 mesiacmi preto informácie už nemusia byť aktuálne.
5/5 - (1 vote)

Technológie neustále menia naše okolie a náš život. Niekedy aj život okolo nás. Existuje projekt zo Slovenska ktorý sa zaoberá zhromažďovaním údajov o nelegálnych skládkach. Ako začať krok po kroku meniť naše prostredie k lepšiemu pomocou internetu a mobilných technológií? Aj to sa dozviete v rozhovore s tvorcami eco projektu Trashout.

Mnohí vás určite nepoznajú. Predstavte sa kto ste a čo robíte ?
Sme skupina mladých nadšených ľudí, ktorá sa dala dokopy aby zmenila svet k lepšiemu. Naším cieľom je naučiť ľudí recyklovať, aby sme žili v udržateľnom svete. Na to aby sme ukázali protipól stavu, ktorý chceme dosiahnuť, sme vytvorili platformu na lokalizáciu čiernych skládok – odpad v lesoch, v mestách, pri ceste. Pomocou našej mobilnej aplikácie môže nahlásiť skládku každý, kto má iPhone, Android alebo Windows Phone v priebehu pár minút.

TrashOut_logo

Kto všetko môže použiť Vašu aplikáciu ? Je možné aj anonymné nahlasovanie?

Aplikácia funguje globálne už v 70 krajinách sveta. Áno, dá sa nahlasovať skládky aj anonymne.

 

Kedy ste s tým začali? Čo bolo myšlienkou začať zlepšovať životné prostredie?

Zakladateľ projektu Jozef Vodička bol na študijnom pobyte vo Fínsku. V krajine, ktorá má takmer na vlas presne obyvateľov ako Slovensko.

Čo ho však prekvapilo bolo to, že vo Fínsku takmer nenájdete žiaden odpad. Raz, keď bol na prechádzke v lese narazil na malú nelegálnu skládku. Bol si istý, že keby miestni obyvatelia o nej vedeli, tak by ju odstránili.

Nevedel, na koho sa obrátiť. Preto prišiel s nápadom na TrashOut.

flyer_a5_svk

 

V  Trashout tíme je zapojených viacero ľudí zo zahraničia. Ako sa Vám podarilo prilákať ich do svojho tímu aby spolupracovali a zlepšovali projekt?

Boli nadšení z nášho „produktu“ sami nás oslovili so záujmom o spoluprácu. Veľmi nám pomohla aj podpora od Ministerstva životného prostredia na Slovensku, ktorý nám pomohli mediálnym priestorom a cennými radami.

Koľko máte aktívnych používateľov?
Viac ako 80 tisíc ľudí si našu aplikáciu stiahlo a nahlásili viac ako 18 000 skládok. Každý mesiac nám prichádzajú ďalšie nové, alebo aktualizované miesta.

Máte nejaké dáta koľko ľudí používa jednotlivé platformy android, iOS a windows phone?

Najviac máme na Windows Phone, pretože náš Microsoft Marketplace promuje ako aplikáciu dňa v určené časy v rôznych krajinách sveta.

Aké máte ohlasy od ochrancov prírody na Váš projekt?
Len tie najlepšie. Istý pán dokonca svojho času vzal všetky naše hlásenia a transformoval ich do tlačovej podoby. Zaslal ich na príslušné miesta, aby sa nemohli na nič vyhovárať.
V každej krajine je iný postup, oni ho poznajú a dáta z TrashOut im pomáhajú efektívnejšie dosahovať ciele.

Kto sú vaši partneri projektu a kto s Vami dlhodobo a aktívne spolupracuje?

Medzinárodná aktivita Let’s do it! World, ktorá čistí skládky a regionálni partneri ako Envidom na Slovensku a mnoho ďaľších veľmi aktívnych organizácií. Ich zoznam je na www.trashout.me/partners.

Usilovali ste sa o to aby v projekte bolo zapojených čo najviac slovenských miest ktoré by mohli využiť možnosť zlepšovania životného prostredia?
V počiatočných fázach projektu sme oslovili všetky mestá. Aj teraz zasielame hlásenia každému mestu. S „partnerskými“ mestami prebieha užšia spolupráca.

sk

 

Váš projekt umožňuje užívateľom pomáhať pri preklade projektu do viacerých jazykov na http://translate-web.trashout.me . Ktoré jazyky vám chýbajú ktoré považujete za dôležité a nemáte ešte vyriešenú ich lokalizáciu ?
Veľmi radi by sme mali TrashOut komplet v Čínštine a Španielčine. Tak aby bola plne dostupná mobilná aj webová verzia.

Ktoré slovenské alebo svetové média považujete za tie, ktoré Vám najviac pomohli zviditeľniť sa napríklad aj v konkrétnej krajine?

Každá mediálna pomoc nám pomohla. Stačí keď sa v danom regióne nájde jeden aktívny človek, dokáže monitorovať celú oblasť. Napr. keď sme boli v televízii v Nemecku. Hneď na to sa objavili desiatky nových hlásení.

Ktoré krajiny resp. ich užívatelia sa zapojili do projektu od ktorých by ste to najmenej očakávali?

Rumunsko, boli skvelí. Tak isto teraz sa rozbieha Jordánsko, Saudská Arábia a Irak.

Čítal som že v budúcnosti by mali byť všetky dáta s TrashOut prepojené zo systémom štátu za účelom preposielania skládok napríklad priamo na Ministerstvo životného prostredia, miestne úrady ako aj organizácie z regiónov čo je na tom pravdy prípadne v akom to je štádiu ?

Skládky sú už teraz posielané na maily, ktoré o to prejavia záujem.

Váš projekt som v minulosti použil niekoľko krát. Uchvátila ma rýchlosť použitia a jednoduchosť ovládania. Skládku som dokázal nahlásiť v priebehu naozaj pár sekúnd a odoslať fotku cez pomalý mobilný internet.

To nás veľmi teší. Ďakujeme za podporu.

Máte super doménu  trashout.me čo Vás viedlo k tomu mať takto originálnu doménu ? :)
Názov vznikol ako dôsledok vety „Trash is Out, thanks to me“ Akože odpad už nie je cool (je out) vďaka mne.

Kam si myslíte, že Váš projekt bude smerovať ďalej?
Staneme sa platformou, kde ľudia nájdu odpovede, ako čo najefektívnejšie narábať s odpadom v kancelárii, doma a v školách. Novú verziu pripravujeme a aktívne hľadáme partnerov.

Ďakujem vám za rozhovor. Ako používateľ vašej aplikácie verím že takto orientovaný projekt s veľkou budúcnosťou bude využívať čo najviac ľudí a mnohí sa možno dozvedia o Vašom projekte aj na základe tohto rozhovoru.
Prajem Vám a celému tímu Trashout veľa úspechov ..

Ďakujeme veľmi pekne. Aj my prajeme veľa úspechov a monitorujte skládky vo vašom okolí pomocou TrashOut.

 Jozef Vodicka CEOJozef Vodicka ,CEO Trashout

Stránka projektu

http://trashout.me

Sociálne siete projektu

Aplikácie do mobilu

Google Play

TrashOut - Let's do it partner
TrashOut - Let's do it partner
Developer: TrashOut
Price: Free

iOS Apple

Windows Phone

V iných médiach :

Rozhovor v TV í-Téčko Študentská televízia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *