Nokia Asha 302 (recenzia)

closeUPOZORNENIE ! Tento článok bol publikovaný pred 11 rokmi 1 mesiacmi 22 dňami preto informácie už nemusia byť aktuálne.
5/5 - (1 vote)

Kamoške sa pokazil telefón teda nie úplne odskočilo jej blokovacie tlačidlo na jednej nokii a dala ho opraviť do servisu ale poznáte to človek je už príliš naučený na to, že takmer všetko na dosah pár kliknutí do klávesnice. Tak si musela zadovážiť niečo iné aspoň dočaste aby nebolo bez kontaktu z okolitým svetom, navyše potrebovala ho hlavne kôli práci a to súkromie sa popri tom už nejak zvezie.

Kúpila si teda nový mobil od Nokie s označením Asha 302. Keď som ho mala v ruke tak prvé čo so mňa “vypadlo” bolo: “Fíha to som ešte ani nevidela. Ukáž čo to dokáže.” A keďže bolo potrebné jej prehodiť kontakty a všetok obsah z jej pôvodného telefónu tak som sa na to podujala veď pre mňa je to lepšie ako akákoľvek počítačová hra a je to zábavnejšie ako varenie.

Takže to chcelo vzadu otvoriť kryt, na stred sa zakladala SIM karta, ktorá išla malinko zložitejšie, je potrebné oklopiť taký malý kokový kryt a tam ju zasunúť, pritlačiť a trochu posunúť do strany pre zaistenie proti pohybu a dobrý kontakt. Potom som už len založila baterka, zacvakla kryt a jej nový a možno len dočasný “miláčik” bol pripravený na použitie resp. skôr prvé spustenie. Keďže ja sama používam už nejaký ten čas plno dotykový telefón, musela so si v prvom rade zaspomínať na časy keď som fungovala na opačnom princípe a to na plno hardwarovej klávesnici. Bola to nostalgická spomienka. Kedy som mala tiež Nokiu.

Nokia-Asha-302Asha 302 má plnhodnotnú hardwarovú QWERTZ klávesnicu s klasickým displayom bez dotykových funkcií. Design pripomína Nokiu E6 alebo BlackBerry. Cena je dostupná aj pre ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť alebo niesu ochotný dať veľa peňazí za mobil. Je to telefón vhodný pre všetkých menej náročných užívateľov alebo tých ktorý majú staré telefóny a prahnú po zmene avšak majú strach z až tak prudkých zmien aby prešli rovno na plno dotykový moderný smartphone.

Asha má pomerne prehľadný display o veľkosti 2,4″, slabší foťák len 3,2Mpix ale postačuje na celkom pekné zachytenie pre vás dôležitých životných okamihov. Malá pamäť ale rozšíriteľná SD kartou až do 32GB, procesor 1GhZ stíha obsluhovať všetko čo mu zadáte. Samozrejme tu nemôže chýbať FM rádio, MP3 prehrávač a kopec ďalších užitočných ale aj nepotrebných funkcií.

V krabičke od telefónu nájdete okrem návodu na použitie aj sluchádlá na počúvanie vašej obľúbenej hudby. Čo sa týka funkcií v telefóne to fanúšikom Nokie nemusím ani veľmi predstavovať. Uznávam nie všetci sme “Nokia pozitív”. Display je rozdelený pomyselne tak asi do 3 častí v prvej 3tine vľavo nájdete hodiny, ktorý pri zablokovanej klávesnici nevidíte ale je na to malý trik keď podržíte stredné potvrdzovacie tlačidlo umiestnené rovno pod displayou tak vám krásne ukáže koľko je práve hodín, ak ich máte dobre nastavené heh. Hodiny sa nastavujú v menu a tam je nastavanie dátumu a času. Vráťme sa naspäť k displayu. Vedľa hodín v pravej časti je voliteľná plocha kde prednastavený kalendár čo je celkom praktické, pretože máte rovno na očiach všetky udalosti, ktoré máte uložené v kalendári. Strednú časť displaya obsadzuje tak isto voliteľná plocha ktorú si môžete ľubovoľne zmeniť alebo vypntúť. Ja som ju komoške vypla aby ju tam neplietla. A spodná časť a teda tretia tretina (skoro ako pri hokeji ) obsadzuje časť s ikonkami kde máte napr socialne siete alebo pre vás dôležité veci. Klávesnica tesne pod displayou ako môžete vidieť aj na fotke je trochu na prvý pohľad môžno preplnená ale je veľmi funkčná. Ľavé a pravé tlačídlo je potlačené knihou čo znázorňuje kontakty alebo obálkou čo zase určuje SMS samozrejme môžete si tam predvoliť čokoľvek ale kto by to menil keď takto je to úžasne praktické. Stred je MENU, ľavé a pravé tlačidlo potlačené s čiarkou si môžete predvoliť napr. na foťák, budík alebo iné. Ostalo nám zdvihnutie a ukončenie hovoru a ešte  joystick alebo tzv. smerovač. Aj tu si môžete navoliť čokoľvek, akurát sa to horšie pamätá kedže tlačidla niesu popísané.

Telefón je jednoduchý na ovládanie a zvyknete si naň veľmi rýchlo aj keď ste doteraz používali úplne niečo jednoduché z čoho ste zatiaľ len volali. Tu sa vám otvára brána do krajšieho virtuálneho sveta

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *