Lenovo ThinkPad X1 Carbon – recenzia

closeUPOZORNENIE ! Tento článok bol publikovaný pred 4 rokmi 5 mesiacmi 16 dňami preto informácie už nemusia byť aktuálne.
Rate this post

Tak sme sa dočkali aj na Slovensku. Privítala k nám vlajková loď spoločnosti Lenovo a už je aj v predaji. Je to najľahší 14-palcový ultrabook aký do teraz prišiel na trh na celom svete. A stojí za to. A aj teda stojí čosi. Pripravte si radšej viac. Okolo dvetisíc eur. Fanúšikovia Apple asi budú jemne hundrať, že za takýto balík peniažkov majú Macbook. Áno súhlasím. Ale… Aj tento kúsok rozhodne stojí minimálne za pozornosť.

ThinkPad_X1_Carbon_1
Je to vlajková loď v biznis triede. ThinkPad X1 Carbon je zaujímavý ale zároveň aj kontroverzný ultrabook. Pýšiť sa určite bude aj svojou váhou 1,27 kg a tým sa stal najľahším ultrabookom na svete čo je veľmi pozitívna správa. Avšak nieje najtenším čo je aj výhodou. V jeho najhrubšej časti tela má 17 mm a tak sa tu zmestil plnohodnotný HDMI konektor čo nieje určite na škodu ba dokonca to považujem za obrovskú výhodu. Biznis zákazníci určite ocenia slot pre dátovú SIM kartu, ktorá je tu už štandardom. S podporou 4G však nerátajte.
Príjemným prekvapením je NFC vo všetkých konfiguráciách. Avšak chýba tu slot pre pamäťové karty čo je trochu na škodu. Riešením môže byť cloud ale stále existuje veľa situácií kedy by ste ocenili práve možnosť načítať údaje z pamäťovej karty napr. pri sťahovaní fotiek z fotoaparátu.

ThinkPad_X1_Carbon
Aj výdrž je veľkým prekvapením. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou má batéria výdrž viac ako 9 hodín čo je takmer dvojnásobok. Veľa „pracantov“ poteší určite aj technológia Rapid Charge, ktorá sľubuje nabitie batérie na 80% za menej ako hodinu čo je skutočne fantastické.
Nový ultrabook od Lenova vás upúta isto aj designom. Ostrejší a jasnejší obraz s rozlíšením 2560 * 1440 bodov a silným 300nit podsvietením sľubuje parádny zážitok aj pri pozeraní filmov. Matný displej vyhovuje mnohým užívateľom a aj mne :-) ale neodporúča sa na prácu s kresliacimi programami ako je napr. photoshop lebo skresľuje farby. Pri výbere svojej novej hračky môžete voliť medzi dotykovým alebo obyčajným displejom. Smutné je, že na Slovensku kúpite najvyššiu možnú konfiguráciu bez dotykového displeja za cca 2239,- €. Čo je však ako kompenzácia potešiteľné je až 512 GB SSD disk. Alebo si vyberete lacnejšiu verziu s dotykovým displejom kde oželiete polovicu GB zo SSD disku. Zaplatíte zaň cca 2169,- €. Obed verzie si aj tak užijete s najnovším výkonným Intel Core i7 procesorom. Do predaja sa dostane aj dostupnejšia verzia za cca 1749,- € a bude mať 256 GB SSD disk a nebude mať dotykový displej a bude s procesorom i5.

ThinkPad_X1_Carbon_2
K novinke bude k dispozícii aj zaujímavé príslušenstvo. A tak si pomocou jediného kábla budete môcť pripojiť staršiu externú dokovaciu stanicu OneLink, alebo nový ThinkPad OneLink Pro Dock, ktorý má v sebe viacero USB portov, audio Ethernet pripojenie a podporu dvoch displejov, pripojených cez DisplayPort a aj DVI na vybraných modeloch bez nutnosti inštalovania ovládačov. Integrovaný 90W AC adaptér napája aj notebook a umožňuje okrem rýchleho nabíjania nábijanie aj ďalších zariadení ako sú napr. smartfóny.

ThinkPad_X1_Carbon_3
Nový X1 Carbon ako prvý model od Lenova ponúkne prispôsobiteľnú časť klávesnice, ktorá sa dynamicky upravuje v závislosti od softvéru a používaných aplikácií na zvýraznenie najdôležitejších kláves. Štyri režimi ponúka dotyková lišta nad klávesnicou, a tieto sa prispôsobujú podľa aktuálne používaných aplikácií, alebo je možné nastaviť ich manuálne. Čo ma doslova zdvihlo zo stoličky je to, že ho môžete ovládať dokonca aj hlasom a gestami čo je fantastické. Ak je však niekto trvalo citovo naviazaný na hardwarovú klávesnicu ako som s časti aj ja a občas nadávam na svoj mobil ktorý je celý dotykový ale aj napriek tomu ho milujem :-), len ťažko si bude zvykať na dotykovú hračku a možno ho bude dlho presviedčať. Chýba tu aj tvorba vlastných funkčných kláves. Ale tak nežijeme v dokonalom svete a preto treba vývojárom čo to odpustiť. Nový noťas je super v každom prípade. Nebyť toho, že je nad môj rozpočet, že asi necelé 2 mesiace mám nový tak do toho idem hneď.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *