Čo je to vlastne NFC a aké má využitie

closeUPOZORNENIE ! Tento článok bol publikovaný pred 10 rokmi 11 dňami preto informácie už nemusia byť aktuálne.
5/5 - (1 vote)

Veľa z vás už počulo pojem NFC, ktorý sa skloňuje takmer pri každej príležitosti. Ako vám táto takmer magicky znejúca skratka, ktorá ukrýva pokrokovú technológiu môže pomôcť sa dočítate v nasledujúcich riadkoch. Skratka NFC je z angličtiny v plnom znení Near Field Communication. Mnohý viete, že prekladať z cudzích jazykov nie je možné doslovne a tak voľný preklad znie: “komunikácia na krátke vzdialenosti”.

Veľa z vás si možno povie načo mi to bude veď skoro všade už je Bluetooth prípadne ešte aj infrared prenos. NFC je však niečo iné.  Je to hotová veda a na pochopenie fungovania NFC potrebujeme základné elektrotechnické znalosti.

nfc

NFC funguje medzi dvomi kompatibilnými zariadeniami. Tieto si môžeme pomenovať pre jednoduchšie pochopenie ako príjimateľa a odosielateľa. Za odosielateľa považujeme NFC tagy, novodobé inteligentné hodinky, rôzne karty, ktoré slúžia na vašu identifikáciu, slúchádlá, a ďalšie produkty, ktorých je na trhu už pomerne veľa. Odosielateľov by sme však mohli rozdeliť ešte na aktívnych (s vlastným zdrojom energie), a pasívnych (pasívne prvky so statickou informáciou). Vo väčšine prípadov ide práve o pasívnu technológiu, ktorá je používaná v spotrebnej elektronike. Odosielateľa budeme preto automaticky považovať za pasívne zariadenie, ktoré je bez vlastného zdroja energie a informáciu “podáva” len v blízkosti príjimateľa, od ktorého si môže prevziať energiu priamo pri komunikácii s ním.

Príjímateľom je teda napr smartfón, tablet alebo iné zariadenie s vlastným OS, ktoré ma vlastný zdroj energie. Väčšinou sa zdrojom myslí batéria. Energia je pri NFC dôležitým prvkom a bez nej by prenos údajov nebol možný. Dôležité pri tomto je si uvedomiť, že tablet alebo smartfón dokáže informácie a údaje nielen príjimať od pasívneho prvku ale tiež ich dokáže aj vysielať inému príjímateľovi. Ako príklad si môžeme uviesť zasielanie vizitiek kontaktov medzi dvomi smartfónmi.

Priblížime si fungovanie NFC. Už vieme že technológia NFC potrebuje na prenos údajov energiu, a teda elektromagnetické vlnenie. Toto je pri prenose dodávané cievkou, ktorú nájdeme v príjimateľovi (tablet alebo smartfón). Cievka vysiela elektromagnetické vlny na určitej frekvencii. Pasívny prvok dokáže tieto vlny opäť cievkou prijať a premeniť na energiu, ktorú využije na prijatie prenášaných dát. Pomocou energie môže odosielateľ vyslať uloženú informáciu prijímateľovi.

nfc_2

Pre správne fungovanie NFC jednoducho musia obe zariadenia teda ako prijímateľ tak aj odosielateľ pracovať na rovnakej frekvencii. Pre NFC bola stanovená špecifická úroveň 13,65 MHz, keďže je na bezdrôtových štandardoch podobných frekvencií niekoľko. Dáta na tejto špecifickej frekvencii sú posielané a prijímané rýchlosťami 106, 2012 prípadne 424 kbps, ale najvyššia prenosová rýchlosť umožňuje presun dát na úrovni 53kB/s. Pre príklad si uvedieme prenos priemernej mp3 skladby o veľkosti 4MB, ktorú pošlete cez NFC z jedného smartfónu do druhého za cca 1 minútu a 18 sekúnd. Pri NFC tagoch nemôžeme hovoriť o prenose mp3, pretože ich kapacita je obmedzená na niekoľko kB, a preto je prenos takmer okamžitý. A to je jednou z najväčších výhod technológie NFC.

Výhodou NFC je aj jej veľkosť. Technológia je už v takom štádiu, že sa zmestí na pamäťovú kartu alebo SIM kartu. NFC je veľmi praktické nakoľko NFC tagy merajú len niekoľko centimetrov na priemer a je ich možné použiť takmer kdekoľvek. Pôvod NFC je v RFID technológii. Pri tejto technológii sme sa už mohli stretnúť s viac technickými detailami ako funguje elektromagnetická indukcia. Nebudem to tu rozoberať je to pre náročných čitateľov :-) Ani NFC nie je dokonalé aj keď sa to tak na prvý pohľad môže javiť. Reálne nieje možné dosiahnuť max prenosovej rýchlosti “vďaka” strate energie, ktorá vzniká pri šírení elektromagnetických vĺn vzduchom a aj rýchlosť je závislá od kompatibility zariadení a ešte je závislé aj od zložitosti a kvality pasívneho prvku teda odosielateľa. A toto všetko je priamo úmerné z jeho cenou.

Mnohý z vás si tak možno položíte otázku či je výhodnejší bluetooth alebo NFC. Niektorým z vás možno príde NFC zbytočné, keď je vo veľa zariadeniach Bluetooth, ktorý je navyše rokmi overený a funguje dostatočne dobre. Technika však neustále napreduje. Technológia Bluetooth je energetickejšie náročnejšia a vyžaduje samostatné napájanie oboch zariadení. Dáta sa prenášajú na väčšie vzdialenosti. NFC naopak funguje na krátke vzdialenosti a nevyžaduje energiu oboch zariadení súčasne. NFC je možné použiť v reklamných letákoch, na verejnosti alebo všade kde nie je dostupný zdroj energie.

nfc_1

NFC má samozrejme aj svoje nevýhody – dosah prenosu. Maximálna vzdialenosť zariadení cca 10cm kdežto pri Bluetooth to je až 10m. Aj pri porovnaní prenosových rýchlostí vedie Bluetooth. NFC je však rýchlejšie pri párovaní zariadení. Doteraz najrýchlejším štandardom Bluetooth je až verzia 4.0. Tá pri párovaní dosahuje rýchlosť tak ako NFC v desatinách sekundy. Obe prenosové technológie majú svoje výhody aj nevýhody. Najviac z nich dokážeme však vyťažiť pri ich súbežnom použití. Z tohto dôvodu sa NFC pri rôznych zariadeniach používa na párovanie ale na samotný prenos dát už používame Bluetooth. Príkladom je funkcia Android Beam, v zariadeniach Samsung označovaná ako S Beam, všetky zariadenia majú predinštalovanú NFC. Využitie  nachádzame aj pri bezdrôtových slúchadlách či reproduktoroch, prípadne pri párovaní so “smart” televízormi, kde prenos údajov prebieha cez obvykle spoločnú Wi-Fi sieť.

V budúcnosti bude využitie NFC rôznorodé. Okrem NFC tagov sa dnes využíva napr. aj v mobilnom príslušenstve, v tlačiarňach, identifikačných kartách, či letákoch. Avšak jeho najväčšie využitie odborníci vidia v bezkontaktných platbách. Naše smartfóny by sa vďaka NFC mohli stať našimi plnohodnotnými peňaženkami a okrem peňazí by sme mohli v digitálnej forme nosiť aj svoje identifikačné karty ako občiansky preukaz, pas, či vodičský preukaz, čo by nám značne zjednodušilo život. Otázkou samozrejme ostáva bezpečnosť a či je to to čo chceme. Nechať sa ovládať elektronikou. Používanie NFC vo svete naznačuje, že ide o technológiu budúcnosti. NFC platby sú dostupné už aj u nás pomocou špeciálnej NFC SIM karty od O2 alebo Orangu. Je možné používať vo vybraných slovenských obchodoch.

Tak ja neviem čo myslíte vy? Ja si myslím, že to má svoje za aj proti. Dáva priestor mnohým nápadom ale stále ako všade vo virtuálnom svete treba hlavne dbať v prvom rade na bezpečnosť.

One thought on “Čo je to vlastne NFC a aké má využitie

  1. Perfektne, NFC treba popularizovat lebo ludia o tom malo poculi.
    NFC vizitky / u nas to vyrabaju pod nazvom C4B – Card4Businnes vizitky/ … to je uz prax.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *