Slovenský startup AeroMobil – lietajúce auto mieri do USA

closeUPOZORNENIE ! Tento článok bol publikovaný pred 10 rokmi 7 mesiacmi 4 dňami preto informácie už nemusia byť aktuálne.
5/5 - (1 vote)

Naozaj jedinečný prototyp lietajúceho auta AeroMobil 2.5 ktorý bol predstavený aj na našom slovenskom TEDx v Bratislave nemá konkurenciu. O vývoj sa postaral Štefan Klein dizajnér, konštruktér, pedagóg a zakladateľ katedry transport dizajnu na VŠVU v Bratislave. O tento slovenský startup sa zaujíma aj NASA . No veď koho by nezaujalo konečne funkčné lietajúce auto ?

Bol som fascinovaný keď som prvý krát uvidel video a fotografie toho čo dokázal stvoriť Štefan Klein . Vyrobiť lietajúce auto na Slovensku s velkými plánmi a budúcnosťou . Aj tak by sme mohli nazvať situácie ktoré aeromobil ešte len určite čakajú.

Začiatky

Lietajúce auto začalo v roku 1990 ako futuristický a nie celkom reálny AeroMobil 1.0. Neskôr prišiel model 2.0, na ktorom Š. Klein pracoval pätnásť rokov. Dnešná generácia, AeroMobil 2.5, má už plne funkčný prototyp, ktorý bez problémov zvládne premávku po ceste aj vo vzduchu. Jeho priamym pokračovateľom má byť verzia 3.0, ktorá je naplánovaná na budúci rok a bude určená zrejme na malosériovú výrobu.

aeromobil2

zdroj : www.aeromobil.com

Vlastnosti

AeroMobil je postavený z ultraľahkých uhlíkových vlákien, takže celé vozidlo má hmotnosť len 450 kilogramov. Stačí mu menej výkonný motor Rotax 912, ktorý sa bežne používa v ultraľahkých a bezpilotných lietadlách. Hybrid má maximálnu rýchlosť 160 kilometrov za hodinu na zemi a 200 kilometrov za hodinu vo vzduchu.

zdroj : www.aeromobil.com

Prezentácia

V zahraničí sa dostal AeroMobil najviac do povedomia pri prezentácií na leteckom veľtrhu v kanadskom Montreale , kde vyrazil dych firmám ako Boeing a NASA . Okolo projektu sa točia veľmi zaujímavé mená . Podľa môjho názoru je budúcnosť tohto projektu nespochybniteľná .

aeromobil2-3

zdroj : www.aeromobil.com

Cena a dostupnosť

AeroMobil by sa mal predávať najmä v USA a jeho cena by mohla byť okolo 120 tisíc eur. Konečná cena však bude závisieť od vybavenia . Ambície však siahajú do vyššej cenovej skupiny kde je viac akcentovaný dizajn .

Firma chce na budúci rok predstaviť verziu AeroMobil 3.0 ktorá bude určená zrejme na malosériovú výrobu .

AeroMobil v médiach

Lietajúce auto zaujalo desiatky zahraničných novín a televízií – od BBC cez Wall Street Journal až po Fox News. Moderátor americkej televízie CNBC povedal, že slovenské lietajúce auto je viac „cool“ ako Twitter a malo by ísť na burzu.

aeromobil2-4

zdroj : www.aeromobil.com

Viac informácií o tomto projekte sa môžete dozvedieť na oficiálnych stránkach www.aeromobil.com

O AeroMobile v Slovenských médiách :

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *