Mobilný firefox – prvý Firefox pre smartphony

closeUPOZORNENIE ! Tento článok bol publikovaný pred 14 rokmi 4 mesiacmi 23 dňami preto informácie už nemusia byť aktuálne.
5/5 - (1 vote)

Nový prehliadač Firefox pre mobilné telefóny je zaťial dostupný iba pre mobily značky nokia . Podporované modely sú zaťial pre systém Maemo , použitelné len na Nokia N900 ,Nokia N810 . V krátkej budúcnosti by mali pribudnúť aj dalšie verzie na iné smarphony.

Prvá finálna verzia 1.0 svojho webového prehliadača Firefox pre smartphony, je s kódovým označením Fennec.Vydaný bol mobilný Firefox pre platformu Maemo určený pre smartphone Nokia N900 a Nokia N810 .Prehliadač je kompatibilný aj s internetovými tabletmi Nokia N810 a N800, pre ich nižší výkon ho ale Mozilla pre tieto zariadenia neodporúča.Mobilný Firefox 1.0 je postavený na rovnakom jadre ako desktopový Firefox 3.6, v prvej finálnej verzii je ale štandardne vypnutá podpora pluginov a tým aj Flashu pre problémy s výkonom na viacerých stránkach.

K dispozícii sú rozšírenia, ktoré podporu Flashu na konkrétnych stránkach zapínajú, napríklad YouTube Enabler pre YouTube, rozšírenie priamo odporúčané Mozillou.

V súčasnosti je k dispozícii pre mobilný Firefox viac ako 40 rozšírení, najsťahovanejšími sú Adblock Plus a NoScript.

Predstavenie mobilného Firefoxu na Nokii N900, v piatej betaverzii (video: Mozilla)

Mobilný Firefox je v súčasnosti vyvíjaný aj pre mobilné Windows a Android. Verzia pre Windows určená pre Windows Mobile 6.0 a vyšší je aktuálne k dispozícii v podobe tretej alfa verzie, pre Android zatiaľ nebola sprístupnená na verejné testovanie žiadna oficiálna verzia.

Demonštrácia prístupu k synchronizovaných otvoreným tabom vo štvrtej betaverzii (video: Mozilla)

Download tu :

Mobilný Firefox je možné sťahovať z adresy firefox.com/mobile.

a taktiež na adrese cez mobilný web : Firefox.com/m

Slovenská jazyková verzia : http://www.mozilla.com/sk/m/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *