Google Glass – čo to je???

Rate this post

UPOZORNENIE ! Tento článok bol publikovaný 19/02/2018 preto informácie už nemusia byť aktuálne.

Už ste možno počuli niečo o okuliaroch od spoločnosti Google. Máte predstavu čo to vlastne je? Je to jedna fantastická hračka, ktorá však môže byť aj tak trochu nebezpečná. Máme dobu informácií a tak či už vaši obchodní partneri alebo kolegovia sa snažia získať čo najjednoduchším spôsobom užitočné informácie. Veľmi dobrý zdroj informácií je samozrejme internet. A na celom tomto základe stojí podľa mňa šialený projekt okuliarou :-)

GoogleGlass_1

Operačný systém použitý v tejto mini hračke je aspoň že môj obľúbený Android ver. 4.0.4 a vyššia. Rozlíšenie displaya je predpokladané na 640*360 nakoľko neboli zatiaľ uvoľnené na trh presné informácie. Kamera s 5 megapixelmi schopná nahrávanie v 720p. Prenos wi-fi  802.911 b/g, samozrejme je tu aj Bluetooth, a veľkosť úložného pristoru je 16GB z čoho je použiteľných len 12GB. Ako vychytávky určite potešia aj 3-osý gyroskop, 3-osý akcelerometer, 3-osý magnetometer (kompas) a snímanie okolitého svetla i senzor priblíženia. No nechýba tu ani Texas Instruments OMAP 4430 SoC 1.2 GHz Dual (ARMv7).

Strana Google Glass je touchpad, ktorý vám umožní ovládať zariadenie prejdením po časovej ose rozhrania zobrazeného na obrazovke. Jednotlivé pohyby riadime prejdením prstom po strane – tzv. swipe – posun v časovej osy Timeline Glass (zobrazí nám históriu akcií a aplikácie). Poklepanie – tzv. tap – funguje ako myška, potvrdzuje a prebúdza okuliare zo stand-by módu. Prejdenie prstom dole – funguje ako tlačidlo späť na vašom “múdrom” smartfóne s OS Android.

Aplikácie, ktoré môžete na vašej  novej hračky využívať vás isto potešia lebo sú zdarma a vytvorila ich tretia strana vývojárov. Používajú sa tu tiež už exitujúce aplikácie ako napr. Google Now, Google Maps, Google+ a Gmail (tento vás isto poteší lebo je praktické mať svoje emaili po ruke resp. skôr pri oku :-)   ) Taktiež je tu aplikácia “Ice Breaker”, ktorá slúži na zoznámenie vlastníkov okuliarou, niečo ako nové komunitné centrum.  Medzi aplikácie tretích strán patria napr. Evernote, Skitch, The New York Times a Path. 15.apríla 2013 Google vydal Mirror API, ktorý umožňuje vývojárom začať robiť aplikácie pre okuliare. Zmluvné podmienky vývojárov zaväzujú k tomu, že tam do aplikácií nesmú dať žiadne reklamy a nesmú za app žiadať poplatky, zároveň sa zástupca Google nechal počuť, že to by sa mohlo v budúcnosti zmeniť. Veľa vývojárov a firiem vytvorilo aplikácie pre Google Glass vrátane spravodajských aplikácií, rozpoznávanie tvárí, úpravy fotiek a zdieľanie na sociálnych sieťach, ako je Facebook či Twitter.

GoogleGlass

Okrem touchpadu, ktorý sme si zľahka predstavili už vyššie môžete okuliare ovládať aj hlasom čo je veľmi praktické. Pre zobudenie zo stand-by nositelia naklonia hlavu hore pod určitým uhlom a ďalej môžu okuliare začať používať napr. ponuku “O.K., Glass” Keď sú okuliare zobudené môže povedať niečo ako Urob fotku (take picture), Nahraj video, Stretnutie s (osoba/Google+ kruh),Google v ktorom roku bola založená Wikipedia?, Nasmeruj ma domov (samozrejme treba zadať adresu), a Pošli správu Petrovi.

Pri takejto hračke je úplne logické, že sa obávate o svoje súkromie.  Funkcionalita okuliarou a minimalistický vzhľad bol prirovnaný k zariadeniu EyeTap Stevana Manna, tiež známe ako “Glass” alebo “Digital Eye Glass”, aj kede Google Glass je “Generation-1 Glass” v porovnaní s EyeTap, čo je “Generation-4 Glass”. Podľa Manna, obe zariadenia ovplyvňujú súkromie a utajenie zavedením obojstranného sledovania a dozoru. Rozšírili sa obavy ohľadne narušenia súkromia etikety a etiky používania zariadenia na verejnosti a nahrávania ľudí bez ich súhlasu. Diskutuje sa, že Google Glass by porušoval práva na súkromie v dôsledku bezpečnostných problémov a ďalšie. Obhájcovia súkromia sa obávajú, že ľudia nosiaci takéto okuliare by mohli byť schopní identifikovať cudzincov na verejnosti za pomocou rozpoznávania tvári, alebo tajne nahrávať a vysielať súkromné rozhovory. Niektoré spoločnosti v USA vystavili anti-Google Glass petície vo svojich podnikoch. Vo veľa štátoch boli ohľadne legality zariadenia Glass vznesené ďalšie obavy hlavne v Rusku, na Ukrajine a ďalších štátoch bývalého SSSR.  V týchto krajinách je používanie takejto hračky v nesúlade s právnymi predpismi.

Obavy tiež vyvolala otázka nosenia zariadenia pri šoférovaní alebo jazde na motorke, je to akoby ste telefonovali, rozptyľuje to vašu pozornosť , ktorú máte v daný moment venovať len vedeniu motorového vozidla.

Ako to už býva z každým novým produktom na trhu, netreba čakať dlho a nájde si konkurenciu. Aj Google Glass už má tú svoju. Exituje totiž dosť podobných zariadení napr. Recon Jet, META, Atheer, Vuzix M100.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *